Сайт за животните в България

Клас Птици

Птиците притежават редица белези, които им дават по-големи предимства за живот на сушата, отколкото на влечугите. Така например тялото им е покрито с пера, които го изолират от атмосферните условия, предните крайници са се развили в крила, които позволяват на птиците активно да летят и да се разселват, телесната им темперетура е постоянна – не зависи от тази на околната среда както при влечугите, снесените яйца се мътят, което осигурява по-голяма излюпваемост на малките и прочие. Първите птици са се появили преди около 150 милиона години. Техните изходни форми са били древни влечуги - първоптица (археоптерикс).

Птиците притежават редица белези, които им дават по-големи предимства за живот на сушата, отколкото на влечугите. Така например тялото им е покрито с пера, които го изолират от атмосферните условия, предните крайници са се развили в крила, които позволяват на птиците активно да летят и да се разселват, телесната им темперетура е постоянна – не зависи от тази на околната среда както при влечугите, снесените яйца се мътят, което осигурява по-голяма излюпваемост на малките и прочие. Първите птици са се появили преди около 150 милиона години. техните изходни форми са били древни влечуги. Първоптица (археоптерикс)
Птиците са едни от най-разпространените животни на планетата.Те крият толкова тайни в себе си и в своето поведение.Смятам, че знаете, че на всички континенти птиците имат свое присъствие.

Водни птици

Живота на газещите и плаващите птици е свързан с водата. Във връзка с тази среда у тях са се появили различни приспособления за живот.
Газещите птици имат дълги крака, дълга шия и човка. Те могат да газят в плитчините на водните басейни и да улавят храна, без да потапят тялото си. Между пръстите на кракат си имат слабо развита плавателна ципа. Повечето от представителите на тази група са едри на ръст.
Плаващите птици имат гръбно-коремно сплеснато тяло, което наподобява плоскодънна лодка. Краката им са къси, разположени назад и встрани от тялото . пръстите им са свързани с широка плавателна ципа. Човката им е къса и плоска с рогови зъбци по края, чрез които водата се прецежда и в устата им се задържат хранителните частици. Мастната жлеза на плаващите птици е добре развита.

Дневни и Нощни грабливи птици

Дневните грабливи птици имат яки закривени нокти и човка. С ноктите си те улавят своята плячка, а с човката си я разкъсват. Зрението им е силно развито.

Нощните грабливи птици, както и дневните, имат здрави закривени нокти и човки. Оперението им е меко и полетът им е почти безшумен. Активни са през нощта. Във връзка с това очите им са големи и разположени отпред на главата. Повечето от нощните грабливи птици са постоянни.

Скален Орел

 

Скалният орел е една от най-едрите дневни грабливи птици, срещащи се по нашите земи. Скалният орел води усамотен начин на живот. Той е хищна птица, ловува, преследвайки с летене плячката си, ако не успее да я залови до няколкостотин метра я изоставя. Предпочита средни и сравнително едри по размер бозайници, като сърни, диви кози, и др. Най-възрастният известен индивид е живял 32 години в диво състояние, а в плен друг индивид е достигнал 46-годишна възраст. От древни времена орелът е символ на сила.

Той олицетворява могъщия бог Зевс. Женската строи няколко гнезда, едно от които посещава често, за да почива. Характерно е, че за гнездене избират по-ниските участъци на територията си. Гнездото му е огромно до 3 метра в диаметър и до 2 метра височина. Женската може да снесе само по 3 яйца на година.

Черен Щъркел

 

Черният щъркел е голяма мигрираща блатна птица от семейство Щъркелови. Възрастните са големи блатни птици с черни горни части,по които има златистопурпурни и зеленикави отблясъци. Останалата част от перушината е чисто бяла. Ако един бял щъркел бъде погледнат срещу Слънцето, той може да бъде объркан с черен щъркел. При същите обстоятелства черният щъркел може да бъде приет за жерав, който обаче е по-шумна и общителна птица.


Осояд

 

Осоядът е птица от семейство Ястребови. През лятото се среща в почти цяла Европа, с изключение на най-южните и най-северните части. Предпочита планински и високи области. Много ярко изявена прелетна птица, зимата прекарва в дъждовните екваториални гори на Африка или в областите с повече дървета в саваната. Осоядът е високо специализирана насекомоядна птица. Лятото се храни предимно с ларвите на оси.

Често използва стари гнезда на сходни по размери птици, които надстроява. Ако започне сам строежа гнездото се намира в разклонението на някой страничен клон.Снасят обикновено 2, рядко 3 яйца, които започват да мътят края на май, началото на юни. Мътенето трае 30-33 дни.

Орел Змияр

 

Орелът змияр е средно голяма дневна граблива птица от семейство Ястребови. Среща се в Европа Азия и Африка. Прелетна птица, в България гнезди. Храни се предимно със змии, но ловува също и гущери, жаби, птици, гризачи, мекотели. Снася 1 яйце, дълго над 70 мм, което мътят и двамата родители в продължение на около 35-40 дни. В началото само мъжкият носи храна за малкото, но постепенно и женската започва да напуска гнездото. Малкото може да погълне много по-тежка змия от самото него, а ако не успее да я преглътне, опашката и остава да стърчи от човката му, докато не се смели постепенно предната и част и не я погълне цялата. Малкото напуска гнездото на 60-80 дневна възраст и родителите го хранят още известно време.


Египетски Лешояд

 

Египетският лешояд е дневна граблива птица. Обитава степи, полупустини, пустини, скалисти районии всякакъв тип равнини. Понякога в близост до сметища. Храни се предимно с мърша, но понякога улавя дребни животни, като жаби, охлюви и всякакъв вид яйца. Яде също костенурки и яйца от едри птици, като щрауса. По земята ходи много уверено, подобно на кокошоподобните. Правят гнездото си на по непристъпни скали, в пещера или поне под навес или корниз.

Строят го и двете птици, в него се намират кости от дребни животни, черупки на костенурки и др. Пренасят строителните материали за гнездото с човка, за разлика от другите грабливи птици, които носят с крака.

Черен Кълвач

 

Черният кълвач е птица от семейство Кълвачови. При черния кълвач се наблюдава полов диморфизъм. Мъжкият има черно оперение, като само на челото, темето и тила има червени перца, а при женската червен е тилът. Младите кълвачи от този вид имат кафяв оттенък на оперението и червено теме. Черният кълвач се размножава през пролетта, издавайки звуци чрез почукване по стволовете на дърветата, за да привлече вниманието на останалите кълвачи. След това брачната двойка издълбава дупка с квадратен вход. Вътре женската снася 4-6 яйца,които мъти около 2 седмици. Отглеждат 1 поколение годишно. Грижата за поколението се пада на двамата родители, които всекиднено прелитат до хралупата до 300 пъти, за да хранят малките.


Сокол Орко

 

Соколът орко е птица от семейство Соколови. Хранят се предимно с дребни птици, които улавят по време на полет. Ловуването на сокол орко е уникален спектакъл в природата. Лети на сравнително голяма височина или по-често чака кацнал на някое високо, когато се оглежда за плячка. Атаката започва когато соколът забележи че потенциалната му жертва е навлязла във въздушното му пространство. Тогава излита рязко, спуска се пикирайки към нея и започва да я преследва. Скоростта и маневреността на полета му в това преследване са забележителни, до степен в която дори е трудно да бъде следен с поглед. Успява да настигне и улови във въздуха дори несъмнените най-добри летци в птичия свят като лястовиците, пчелоядите, и дори бързолетите.

Скоростта му на полет при атака надхвърля 150 км/ч което го прави грабливата птица с най-бърз активен полет. Изключителната му маневреност му помага никога да не се удря в земята или в друго препятствие.

Ловен Сокол

 

Ловният сокол, известен също и със старинните наименования Крагуй и Барак, е дневна граблива птица от семейство Соколови. Ловният сокол е най-едрият вид сокол в България и втори по големина в света след северния сокол, с когото имат близко родство. Ловният сокол е вид на откритите пространства. В някои райони в Азия той гнезди до 4000 м надморска височина.

Подобно на другите видове соколи, ловният сокол не строи собствени гнезда, а заема гнездата на други видове - гарван, сива врана, обикновен мишелов, а понякога и на царски орел, бял щъркел, сива чапла и голям корморан. Ловният сокол предпочита труднодостъпни места за гнездене с добра видимост към ловната територия. Строго защитен вид е в България и каквито и да е посегателства спрямо него се преследват по Закона за биологичното разнообразие и по Наказателния кодекс, като за щети върху вида освен обезщетение от 2500 лв, се предвижда и лишаване от свобода. Ловният сокол е включен и в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен”.

Белошипа ветрушка

 

Белошипата ветрушка е птица от семейство Соколови.Прелетен вид, гнезди в южните части на Европа, северна Африка и централна Азия и зимува на юг от Сахара. Предпочита топли, добре огряни от слънцето открити площи обрасли с трева, храсти и не много дървета.Храни се предимно с едри скакалци, но лови също така дребни гущери и змии. Когато ловува понякога застава неподвижно във въздуха трептейки с криле, което ѝ позволява да оглежда и следи района достатъчно време, за да се покажат скрилите се за момент или останали неподвижни по друга причина жертви и обикновено не се отдалечава много от колонията си.Гнезди на колонии, които остават задружни често пъти в продължение на много години. Предпочита да гнезди в дупки, пукнатини и скали, на различни типове терен, скалист, горист или нерядко в градовете и села, където има подходящи сгради.

Мъти най-често през май-юни. Снася 4-5 яйца с дължина около 35 мм, а самото мътене трае около 28 дни. Малките напускат гнездото след 26-28 дни.